Umetnine pod drobnogledom MOL

– reševanje modernih in sodobnih umetnin

Razstava oddelka za restavratorstvo UL ALUO

Stekleni atrij, Mestna hiša, Mestni trg 1, Ljubljana

Razstava Umetnina od blizu predstavlja nadaljevanje projektov Oddelka za restavratorstvo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani v sodelovanju z različnimi ustanovami, predvsem z Moderno galerijo v Ljubljani.

Razstava prikazuje raziskave o ustvarjanju novih materialov, ki jih bodo sodobni umetniki lahko uporabljali pri svojem delu, ter raziskave o pomembnih slovenskih modernih in sodobnih slikarjih, kot so: Marij Pregelj, Emerik Bernard, Milena Usenik, Gustav Gnamuš, Metka Krašovec, Andraž Šalamun. , Maksim Sedej in drugi. Ker so ti avtorji in njihovi umetniški nameni med seboj različni, se morajo razlikovati tudi obravnave in rešitve konservatorjev – restavratorjev, ki se ukvarjajo z njihovim delom. Etika obravnave umetniških del postaja v zadnjem času najpomembnejši dejavnik pri odločanju o obravnavi. Ker se nismo osredotočali le na materialni vidik umetniških del, ampak tudi na duhovnega, so procesi raziskovanja in kasneje obdelave postali veliko bolj kompleksni. Pri obravnavi novejših umetniških del so ključne umetnikove želje, zato poleg pregleda literature, znanstvenih analiz in izdelave tehnoloških študij pripravimo tudi anketni vprašalnik in intervju z umetnikom. Rezultati tovrstnih raziskav ključno določajo proces obravnave omenjenih umetnin zdaj in v prihodnosti.

V Moderni galeriji v Ljubljani so nedavno na ogled dela Andraža Šalamuna in se intenzivno pripravljajo na retrospektivno razstavo Marija Preglja. Akademija za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani se s svojimi projekti vključuje v delo v Moderni galeriji, pa tudi v drugih zavodih. Eden od načinov za to je bil projekt, ki sta ga sofinancirali Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada Praktično znanje pridobljeno kreativno. To omogoča študentom, da se vključijo v trenutno dogajanje na terenu in pridobijo praktične izkušnje, institucije pa z dodatno pomočjo zlahka dosežejo svoje cilje. Nekateri rezultati tovrstnih sodelovanj so na ogled.

Namen letošnje razstave je prikazati delo Oddelka za restavratorstvo Akademije za likovno umetnost in oblikovanje ter spodbuditi obiskovalce k razmišljanju o pomenu modernih in sodobnih umetniških del ter o tem, kako jih hranimo, vzdržujemo in ravnamo z njimi. .

Z odprtjem te razstave se začenja že 10. konservatorsko-restavratorska pot, ki skozi različne programe in dogodke širši javnosti predstavlja konservatorsko-restavratorsko področje.

(Visited 27 times, 1 visits today)